Zuby a orgány: všetko so všetkým súvisí

Telo je komplexný mechanizmus zložený z tisícok súčastí, z ktorých takmer každá má svoju úlohu a môže ovplyvňovať svoje najbližšie, ale aj vzdialené okolie. Z medicínskeho hľadiska neexistuje problém, ktorý by postihoval len úzko vyhraničenú oblasť, tam sa usadil a tam aj ostal. V ľudskom tele totiž všetko so všetkým súvisí a zanedbaná diagnóza je obvykle podnetom k vzniku ďalšej. Presne takto to funguje aj so zubami a ústnou dutinou.

 1. Zubný kaz nie je problémom len sám o sebe

  Zubný kaz možno charakterizovať ako chorobu tvrdých zubných tkanív, ktoré pôsobením škodných mikroorganizmov strácajú na kvalite a odolnosti. Tento proces je v pokročilej fáze zväčša sprevádzaný bolesťou. Viac o zubnom kaze sa dozviete v odbornom článku: Zubný kaz.

  Zaujímavosť: vedeli ste, že zubný kaz sa dá odhaliť pomocou špičkového prístroja DiagnoDent aj keď ešte nie je viditeľný?

 2. Zuby a mozog

  Ako by mohla nesprávna dentálna hygiena narobiť zdravotné problémy v mozgu? Za obdobie posledných piatich rokov sa potvrdil priamy súvis, pri vzniku demencie a zanedbanou ústnou dutinou.

  V ústach, ktorým sa nedostáva pravidelnej a dobre vykonanej dentálnej hygieny, sa hromadia baktérie. Na baktérie ľudské telo reaguje vo všetkých prípadoch rovnako – aktivuje imunitný systém a ten s baktériami bojuje. Ak sa táto situácia opakuje dlhodobo, obranné mechanizmy sú neustále v pozore, čo negatívne vplýva na zdravie po fyzickej, a následne aj duševnej stránke. Preto sú ľudia ktorí zanedbávajú správnu dentálnu hygienu náchylnejší na vznik demencie v priemere o 30 až 40 percent.

 3. Zuby a srdce

  Zlá kondícia zubov a ďasien patrí medzi faktory, ktoré podmieňujú vznik kardiovaskulárnych chorôb. Baktérie koncentrované v poškodených tkanivách ústnej dutiny prenikajú do krvného obehu a spôsobujú stav zvaný ateroskleróza. Ochorenie sa prejavuje zužovaním až upchatím tepien.Je to veľmi závažná diagnóza, ktorá blokuje správny prietok krvi v tele, a teda vytvára ideálne podmienky na srdcový infarkt či mŕtvicu.

 4. Zuby a zdravý sexuálny život

  Upchávanie ciev ako výsledok zlej dentálnej hygieny nie je riskantné len z hľadiska srdcovocievnych chorôb. Problémy s krvným tlakom môžu nepriamo ovplyvňovať aj sexuálny život. Erektilná dysfunkcia, známa aj ako impotencia, postihuje každého druhého muža vo veku nad 40 rokov.

 5. Zuby a problémy v tehotenstve či neplodnosť

  Telo ženy je počas tehotenstva zasiahnuté mnohými hormonálnymi zmenami, ktoré majú za následok aj náchylnosť k stomatologickým ťažkostiam. Šanca, že sa počas druhého stavu objavia choroby ďasien alebo zubné kazy je pomerne vysoká a množstvo budúcich mamičiek odkladá liečbu až na obdobie po pôrode. Vzhľadom na to, že každá z týchto skutočností môže nepriaznivo ovplyvniť plod a jeho vývoj, je to obrovská chyba. Štatistiky ukazujú, že 18 zo 100 predčasných pôrodov majú na svedomí práve choroby parodontu.

 6. Zuby a choroby obličiek či dokonca rakovina

  Akákoľvek zanedbaná infekcia v ľudskom tele môže prerásť do choroby obličiek. Choré obličky sú náchylnejšie na tvorbu rakovinových buniek. Ak tvorba rakovinových buniek presiahne únosné hodnoty, ľudské telo je vystavené nadmernej záťaži a zvyšuje sa tak šanca pre toto ochorenie.

Objednajte sa

Vyberte si kliniku

Bratislava

02 54 64 74 17
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: 0903 280 280

Vaše údaje