Ošetrenie kazu

Prečo vzniká zubný kaz?

Počiatočným štádiom zubného kazu je usadený zubný plak. Ide o vrstvu obsahujúcu baktérie, ktoré premieňajú cukry na kyseliny, a tak narúšajú zubnú sklovinu. Plak sa síce usadzuje všade, avšak z niektorých priestorov je ťažšie odstrániteľný - najmä na zubných krčkoch, ryhách na žuvacích plôškach a v medzizubných priestoroch. Na miestach, kde nie je plak pravidelne a správne odstraňovaný vzniká zubný kaz.

Postup rozširovania zubného kazu

Kaz na zube spočiatku nebolí. Najčastejšie začína v povrchovej časti zuba a vyzerá ako malá, odvápnená časť zubnej skloviny. Práve v tomto čase je najlepšie navštíviť stomatológa, ktorý tento problém odstráni. 

Ak nepríde k odstráneniu zubného kazu, ten sa z povrchovej časti rozšíri hlbšie. Môže postihovať vnútornú časť zuba, zubovinu, neskôr preniknúť aj do zubnej drene, čím ju infikuje, a tým spôsobiť bolesti. Hlbší kaz sa môže prejaviť  tmavým sfarbením skloviny, následne aj defektami, “dierami”, v zube.

Sprievodným príznakom zubného kazu je bolesť. Tá je spočiatku sporadická, neskôr pretrvávajúca, dokonca môže na chvíľu aj ustúpiť. To však neznamená, že kaz sa stráca, ale že odumreli nervy, avšak zápal sa rozširuje i naďalej. V zube môže pretrvávajúca infekcia tvoriť hnis, a bez liečby spravidla dochádza k zápalu priľahlej kosti. Tu už je nutne potrebný stomatologický zákrok, lebo hnis musí ísť von. Rozvinuté štádium zubného kazu môže viesť až ku úplnej strate zuba. Navyše, neliečenie zubného kazu môže viesť k závažným zdravotným problémom v celom tele.

 

Druhy výplní

Zubné výplne môžeme rozdeliť do niekoľkých kategórií - podľa toho, ako je výplň veľká, z akého je materiálu a akým spôsobom sa vytvorí.  Medzi najčastejšie využívané metódy patria:

V prípade fotokompozitnej výplne (link podstránka fotokompozit) stomatológ vŕta výlučne iba otvor v rozsahu kazu, a šetrí tak zdravé tkanivo zuba. Ide o estetický a trvácny materiál. Výhodou je tiež, že hneď po dokončení môže pacient jesť.

Nevýhodou amalgámovej výplne je nielen to, že je “viditeľná”, navyše je potrebné vŕtať aj do zdravého tkaniva zuba. Vyvŕtaný otvor je vyplnený amalgámom, ktorý po dvoch hodinách stuhne a sám sa ukotví. Výhodou amalgámových plômb je, že sú mimoriadne trvácne.

Ide o skloionomérny cement, vhodný pre provizórne riešenie výplne zuba. Nie je dostatočne tuhým a po určitom čase sa “vyhryzie”. Využíva sa napríklad v detskej stomatológii na mliečne zuby, keďže tento materiál vylučuje fluór, spôsobuje remineralizáciu a tvorbu sekundárneho dentínu, a tým eliminuje zubný kaz.

V prípade, že je strata zuba rozsiahlejšia, odporúča sa zub zrekonštruovať. Najpoužívanejším nástrojom v takýchto prípadoch je zhotovenie výplne pomocou systému CEREC, ktorým výplň vyrobíme na mieru a na počkanie.

Fixné protetické výrobky vytvorené pomocou prístroja Cerec® sa používajú pri väčších kazoch a zlomených častiach zubov. Touto technológiou vieme na počkanie vytvoriť nielen trvalé výplne (inlay, onlay, overlay), ale napríklad aj korunky a mostíky. Pozostávajú z pevného keramického materiálu vo farbe zuba a s podobnou štruktúrou, ako je skutočný zub.

Prečítajte si viac o technológii Cerec® 

Na čo sa nás najčastejšie pýtate?

Základným nástrojom na predchádzanie zubnému kazu a problémom v ústnej dutine je správna a pravidelná domáca starostlivosť a budovanie hygienických návykov. Zuby by sme si mali umývať dvakrát denne a taktiež pravidelne využívať dentálne pomôcky (medzizubné kefky, zubnú niť a i.). Stomatológa by sme na preventívnej prehliadke mali navštíviť aspoň raz ročne, (ideálne raz za polrok) ambulanciu dentálneho hygienika minimálne dvakrát za rok. Dôležité je taktiež dodržiavanie vhodnej životosprávy a vyhýbanie sa sladeným nápojom a maškrtám.

Podľa lokalizácie a závažnosti zubného kazu máme rôzne možnosti, ako obnoviť formu a funkciu zuba. Ak je to možné, tak sa ložisko kazu odstráni pomocou zubnej vŕtačky. Ak kaz zasiahol aj zubnú dreň a spôsobil v zube zápal, je potrebné ošetriť aj koreňový kanálik. K iným spôsobom ošetrenia kazu patrí ošetrenie laserom, ktorý sa využíva na odstránenie zubného tkaniva poškodeného kazom a zároveň aj na dezinfekciu, alebo ozónoterapia, ktorá lieči poškodenú časť zuba ozónom.

Snažíme sa, aby sa naši klienti cítili príjemne nielen v čakárni, ale i v zubárskom kresle. Moderné technológie nám umožňujú, aby sme zákroky vykonávali rýchlo a najmä bezbolestne. V ordináciách využívame HealOzone, ktorý pomáha zastaviť začínajúce kazy.

Áno. Citlivosť zubov na chlad je možná najmä po ošetrení hlbších kazov. Je to však iba prechodný stav, kým si zuby vytvoria dostatočnú bariéru ochranného dentínu. Môže pretrvávať aj niekoľko dní.

Ozónová metóda ošetrovania zubného kazu má široké možnosti uplatnenia. Dá sa aplikovať ako prevenčná metóda, ktorá sa využíva hlavne u pacientov v detskom veku. Takisto sa využíva pri odstránení zubných kazov, avšak iba tých, pri ktorých sa nejedná o pokročilé štádium spojené so zápalom nervu zuba. Po aplikácii ozónu sa defekt prekryje výplňou.

Objednajte sa

Vyberte si kliniku

Bratislava

02 54 64 74 17
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: 0903 280 280

Vaše údaje