Zubné náhrady

Protetika

 

 

Zubné náhrady

Čo sú to zubné náhrady?

Zubné náhrady predstavujú riešenia, ktoré dokážu nahradiť chýbajúce zuby. Ich úlohou je nahradiť zub nielen vizuálne, ale aj funkčne. Využívajú sa vtedy, ak už nie je žiadna možnosť zachrániť poškodený či inak problematický zub, prípadne ak zub už v zuboradí chýba.

Všetky zubné náhrady sa vyhotovujú individuálne a presne na mieru pacientovi tak, aby dokonale vyhovali klientovi  a vyplnili potrebný priestor. Výsledok je preto nielen estetický, ale aj praktický. V Schill Dental Clinic využívame kvalitné materiály, ktoré vám spolu s pravidelnou hygienou a správnou starostlivosťou zaručia dlhú životnosť protetickej náhrady.  

Možnosti zubných náhrad

V súčasnej dobe existuje v stomatologickej praxi mnoho možností, ako problém s poškodeným či úplne chýbajúcim zubom vyriešiť. Pri výbere vhodnej alternatívy je však najvhodnejšie poradiť sa s odborníkom, ktorý pozná vašu aktuálnu situáciu a dokáže zhodnotiť, ktorá z možností je pre vás najvhodnejším riešením.

Korunky nahrádzajú pôvodný povrch zuba, keďže pokrývajú celú viditeľnú plochu. Najčastejšie sa využívajú v prípadoch, kedy je poškodená veľká časť zuba a ten sú následkom toho oslabený. V Schill Dental Clinic sme ako prvý na Slovensku začali používať systém Cerec, ktorý dokáže vyrobiť novú korunku na počkanie. Výsledok je pevný, trvácny a na nerozoznanie od vlastných zubov.

V prípade, že zub nie je poškodený, jednoduchou a estetickou pomôckou sú fazety. Tie si používajú napríklad v prípadoch, ak došlo k odštiepeniu časti zuba následkom úrazu, alebo v prípade nerovného povrchu zubov. O tom, ako dlho fazety vydržia si môžete prečítať tu.

Keramické výplne sa využívajú najmä po rozsiahlejších kazoch v prípade, ak nie je možné zub opraviť plombou. Rozoznávame 3 druhy výplní: inlay (nahrádza menšiu časť zuba), onlay (nahrádza väčšiu časť zuba), overlay (využíva sa na zadné zuby - žuvacie plochy). O tom, čo môžete robiť so starými a nepeknými zubnými výplňami sa môžete dočítať tu

Mostík je protetický doplnok, ktorý nahrádza jeden alebo viac poškodených zubov. Ide o náhradu, ktorá je nosená na susediacich zuboch, premosťuje ich. Často sa využíva napríklad po extrakcii zubov, alebo po strate zuba z rôznych iných príčin. V zubárskej praxi poznáme niekoľko druhov fixných zubných mostíkov. To, ktorý mostík je pre vás najvhodnejším riešením, určí skúsený stomatológ po zhodnotení stavu chrupu.

Špeciálnou kategóriou v rámci zubných náhrad sú zubné implantáty. Implatát je titánová skrutka, ktorá je menším chirurgickým zákrokom zavedená do čeľuste. Jej úlohou je vytvoriť stabilnú a plne fixovanú základňu pre nový zub. Po zahojení ranky sa nasadí zubná korunka, podľa potreby aj zubný mostík. Prečítajte si viac o výhodách zubných implantátov.

Snímateľné zubné náhrady sa v dnešnej dobe moderných technológií využívajú len ako dočasné riešenie. V porovnaní s fixnými náhradami sú nepraktickejšie a taktiež menej trvácne. V praxi ich stomatológovia využívajú napríklad pred nasadením finálnych náhrad - implantátov či mostíkov. Pacient sa tak môže po zákroku zotavovať s na pohľad kompletným úsmevom. Rozoznávame celkové a čiastočné snímateľné náhrady. Zatiaľ čo čiastočné náhrady dopĺňajú zubný oblúk  a to bez potreby zabrusovania zubov, ich náprotivky - celkové náhrady, sú určené pre chrup bez zubov. Takáto náhrada je zložená z umelých zubov a z tzv. bázy, ktorá pokrýva čeľustný výbežok. Na fixáciu sa využívajú fixačné krémy a lepidlá, podložky či adézny prášok.

Objednajte sa

Vyberte si kliniku

Bratislava

02 54 64 74 17
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: 0903 280 280

Vaše údaje