Zubné implantáty

Chýbajúci zub nie je dobré podceňovať

Chýbajúci zub, ktorý spôsobil v zuboradí medzeru, vplýva nielen na estetiku chrupu, ale predovšetkým na jeho funkčnosť. V zubnom oblúku i celej ústnej dutine v takýchto prípadoch prebiehajú nechcené zmeny:

 • zuby susediace s medzerou sa k nej začnú posúvať a časom zoskupovať
 • protiľahlé zuby majú kvôli nedostatočnému protitlaku tendenciu vyrastať
 • ubúda z kostnej hmoty (dochádza k atrofii)
 • zhoršenie artikulácie
 • zhoršenie prijímania potravy
 • deformovanie čeľuste alebo problémy s kĺbom kvôli nerovnomernému zaťaženiu chrupu (ak zuby chýbajú v zadnej časti oblúka)

Čo je to implantát?

Ak ste prišli o zub, prišli ste aj o jeho koreň. Implantát chýbajúci zub v plnej miere nahradí. Vyzerá ako skrutka, ktorá sa môže použiť do hornej aj dolnej čeľuste.

Vyrába sa z titánu, alebo iných materiálov vhodných pre použitie v ľudskom tele. Implantáty sú fixované v kosti, aby poskytli stabilnú základňu pre nový zub - korunku, alebo aj pre viac náhradných zubov naraz - mostík. Na rozdiel od snímateľnej náhrady sú implantáty natrvalo vsadené a netreba ich na noc vyberať. Výhodou je, že v prípade potreby je možné korunku či mostík bezbolestne a ľahko a sňať, opraviť a nasadiť späť.

Výhody implantátu

 • získate plne funkčný a trvácny zub
 • nie je potrebné obrusovať susedné zuby
 • je vysoko estetickým riešením 
 • je na nerozoznanie od vlastných zubov
 • vyhnete sa snímateľnej náhrade
 • môže slúžiť ako opora pre ďalší mostík alebo protézu

Z čoho sa skladá nový zub

Ide o samotný implantát, ktorý je zavedený priamo do kosti čeľuste, a teda ho nie je vidno.

Túto časť je vidno počas fázy hojenia. Ide o malú skrutku, ktorá zakrýva vstup do vnútorného závitu implantátu. Po zahojení a príprave finálneho zuba sa skrutka odstráni, a vytvorí miesto na zubnú korunku. Tá je zhotovená pre každého pacienta na mieru. 

Zubná korunka je viditeľná časť zuba - ide o nový, plnohodnotný, keramický zub. Je funkčnou i estetickou náhradou toho chýbajúceho. Implantát je na nerozoznanie od vlastného zuba.

Materiál implantátu rozhoduje

Materiál, z ktorého je implantát zhotovený, je alfou a omegou, ktorá ovplyvňuje nielen dĺžku doby hojenia, ale i celkovú úspešnosť zákroku. V Schill Dental Clinic pracujeme s titánovým implantátmi renomovanej švajčiarskej značky Straumann, ktoré majú aktívny biopovrch. Ten skracuje čas hojenia na polovicu a 99% úspešnosť zákroku. Pri lacnejších implantátoch s inou úpravou povrchu je percento úspešnosti nižšie, a doba hojenia neporovnateľne dlhšia.

Kroky k novému zubu

Pred každým zákrokom je potrebné vykonať komplexné stomatologické vyšetrenie. V Schill Dental Clinic vám urobíme RTG a CT snímok, a okamžite posúdime stav chrupu a kvalitu kosti. Zubný chirurg vám vysvetlí priebeh zákroku, jeho časovú i finančnú náročnosť, možné riziká pravidlá, ktoré je potrebné počas ošetrení v jednotlivých fázach dodržiavať.

Zo zubov musia byť odstránený povlak i prípadný zubný kameň. Špecialista na dentálnu hygienu bezbolestne a pomocou ultrazvuku kompletne zbaví chrup všetkých nečistôt, vrátane zubného povlaku či pigmentácie, aby bolo prostredie úplne čisté.

<p>
    <strong>Bezbolestným chirurgickým zákrokom</strong>, ktorý trvá pár minút, vám stomatochirurg implantát zavedie do čeľustnej kosti, pri čom cítite len mierny tlak. Takto je možné nasadiť aj niekoľko implantnátov naraz. Zákrok je vykonávaný v lokálnej anestézii.</p>

Po implantácii môže a nemusí prísť k miernemu opuchu. Ak opuch nastanene, ustupuje 2-3 dni po zákroku. Častá je i mierna citlivosť v mieste výkonu, ktorá postupne - približne do týždňa, celkom ustane. V tomto čase sa odporúča jesť kašovitú stravu, nefajčiť a nepiť alkohol. Na recepcii dostanete všetky inštrukcie, ktorých dodržiavanie uľahčí hojenie.

Približne po týždni od zákroku, pri druhej návšteve ambulancie, nasleduje vyberanie stehov - ak bolo potrebné šitie. Často sa implantát vsadí tak, že šitie nie je potrebné a táto fáza odpadá.

Do tretej návštevy stomatológa prebieha fáza hojenia. Trvá zväčša 6 týždňov. Chýbajúci zub môže byť nahradený dočasnou korunkou, zubným mostíkom alebo snímateľnou zubnou náhradou. Pacient sa tak zotavuje s na pohľad kompletným úsmevom.

Prístrojom na meranie stability implantátu zmeria stupeň prihojenia. Ak je všetko v poriadku, stomatochirurg odoberie odtlačky pre výrobu definitívnej zubnej korunky. Tá je vyrobená v našom internom laboratóriu.

Pár dní po odobratí odtlačkov, počas štvrtej návštevy lekára, sa definitívna korunka naskrutkuje do už vsadeného implantátu (nového koreňa zuba). Ak korunka nie je úplne dokonalá, dá sa jednoducho a bezbolestne odskrutkovať - zubný technik ju upraví a váš lekár bez problémov nasadí späť. Úsmev je krásny a chrup plne funkčný.

Po osadení zubnej korunky na implantát sú potrebné pravidelné kontroly. Zameriavame sa na stav, prípadný vývoj zubného skusu, žuvaniadentálnu hygienu.

(Do)životnosť zubných implantátov

Pri správnej starostlivosti o zubné implantáty a dobre odvedenej práci môžete rátať s ich doživotným používaním. Dôležitá je správna starostlivosť a hygiena, ako i pravidelné profesionálne čistenie v ambulancii, raz za šesť mesiacov. To, že implantát je neživou časťou, neznamená, že sa oň netreba starať. Implantát potrebuje rovnakú dentálnu hygienu ako vlastné zuby.

Vo výnimočnom prípade sa môže stať, že sa implantát tzv. ‘odhojí’ , teda vypadne. Deje sa tak zväčša hneď na začiatku, vo fáze hojenia, po zavedení implantátu, približne v 1-1,5% prípadoch. Nič však nie je stratené, kosť jednoducho dorastie. Následne, v relatívne krátkom čase, je možné implantát aplikovať opätovne a úspešne. V takomto prípade za znovuzavedenie neplatíte.

 

Na čo sa nás najčastejšie pýtate

Implantáty sú určené pre dospelý chrup, kedy je dokončený rast a vývoj, teda približne od 18. roku života. Vhodnosť implantátu posúdi špecialista - zubný chirurg, a to na základe CT snímku a 3D obrazu kosti a priľahlých štruktúr.

Implantáty nie sú vhodné pri chorobách, ktoré zhoršujú podmienky pre ich hojenie.

Napríklad:

 • - pacient má za sebou ožarovanie v tvárovej časti
 • - trpí ťažkou cukrovkou
 • - trpí parodontitídou
 • - silný fajčiar

Treba však upozorniť na to, že ak je napríklad cukrovka či osteoporóza pod kontrolou, správne liečená a stabilizovaná, je možné použiť zubné implantáty s porovnateľnou úspešnosťou, aká je dosahovaná pri zdravých pacientoch. To isté platí aj pri akútnych či dlhodobých zápaloch v ústnej dutine. Najskôr treba problém odstrániť a potom sa rozhodnúť, čo ďalej. V každom prípade je potrebná korektná komunikácia s lekárom.

Titán je čistý kov, chuťovo neutrálny (t. j. nemá “kovovú” príchuť). Nevyvoláva v tele žiadne alergické reakcie, a preto sa v medicíne bežne používa. Titánový implantát je pevný a odolný voči tlakom a silám, ktoré vznikajú pri žuvaní. Takisto nepodlieha korózii. U nás odporúčame implantáty Straumann, ktoré predstavujú špičku v inováciách povrchových úprav a liečebných metód. Tieto implantáty sú overené nielen klinicky ale najmä prakticky. Vďaka svojim unikátnym vlastnostiam sa využívajú aj pri rizikových pacientoch.

Mnohých pacientov zaujíma, ako reaguje ľudský organizmus na cudzí predmet v kosti, či nemôže nastať alergická reakcia. Implantáty majú rôzne povrchové úpravy časti, ktorá sa zavádza do kosti. U nás používame titánové implantáty s aktívnym biopovrchom pre rýchle hojenie. Implantát potrebuje istý čas na to, aby sa adaptoval. Pri hojení, ktoré trvá od šiestich týždňov do troch mesiacov, kosť obrastie implantát a dokonca čiastočne vrastie do jeho štruktúry. Na takto pevne uchytený titánový koreň sa potom môže bezpečne nasadiť korunka, mostík alebo protéza.

Implantáty sú vzhľadom na ich materiál trvácne a vysoko odolné, pričom si zachovávajú pôvodný estetický efekt. Po zákroku a pri zotavovaní nemá pacient problém normálne jesť a artikulovať. Implantát môže nahradiť jeden alebo viac zubov. Môže slúžiť ako opora pre zubný mostík, ktorý nahrádza viac zubov vedľa seba.

Ak sa pacient rozhodne pre implantáty, musí počítať s chirurgickým zákrokom, aj keď bezbolestným, a s vyššou cenou v prípade implantovania viacerých zubov.

Mostíky majú svoje výhody. Pri zákroku sa nezasahuje do kosti a môžu ich používať napríklad aj onkologickí pacienti, ak sa vylúčila možnosť implantátov. Cena pri náhrade väčšieho počtu zubov môže byť príjemnejšia, no nemusí sa v konečnom dôsledku vyplatiť. Čo mostíkom na plusoch nepridá je určite nutnosť brúsenia zdravých nosných zubov. Zubná náhrada prostredníctvom mostíka ukáže kompletný úsmev, no nezaručuje aj jeho zdravie. Nakoľko mostík nahrádza iba korunku zuba, nie koreň, môžu nastať problémy v ďasnách a v čeľusti. Ak sa mostík poškodí, musí sa celý sňať a opraviť.

Ak je v ústnej dutine dostatok kosti, implantát je možné zaviesť hneď. Pri dobrej kvalite kosti urobíme aj provizórnu korunku - takže pacient odíde s novým zubom, ktorý nepôsobí ako náhrada, a na pohľad je na nerozoznanie od toho finálneho. Dá sa s ním aj jesť, treba ho však brať ako provizórne riešenie. Lekár neskôr vymení provizórnu náhradu za trvalý zub.

Ak chýba kosť na zavedenie implantátu – aj v tomto prípade si poradíme. Počas jednej návštevy vie stomatochirurg vytvoriť vhodné podmienky na vsadenie implantátu a to tak, že kosť doplní a vo väčšine prípadov následne zavede aj implantát. Ak lekár posúdi, že treba počkať na prihojenie štepu alebo augumentátu, implantát vám vložíme do zahojenej a doplnenej kosti na ďalšej návšteve. Zákrok je bezbolestný, vykonávaný v lokálnej anestézii. Na želanie pacienta, alebo pri náročných či početných zákrokoch, kedy ide o rekonštrukciu celého chrupu, poskytneme aj celkovú anestéziu.

Objednajte sa

Vyberte si kliniku

Bratislava

02 54 64 74 17
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: 0903 280 280

Vaše údaje