Dentálna hygiena

dentálna hygiena

Čo je dentálna hygiena

Zubná hygiena zahŕňa súbor preventívnych ošetrení, ktorých cieľom je predchádzať vzniku kazov, zápalov i ochorení v ústnej dutine, a tým si udržať vlastné zuby po celý život. Ide o profesionálne čistenie zubov od nánosov, ktoré tam nepatria, a ktorých usadenie poškodzuje zubnú sklovinu.

Dentálna hygiena v ambulancii zahŕňa

 • čistenie pomocou ultrazvuku
 • ručné dočistenie pomocou špeciálnych nástrojov
 • pieskovanie prístrojom Airflow 
 • leštenie zubov
 • výplach a dezinfekcia úst, aplikácia protizápalového fluoridového gélu
 • detailná kontrola výkonu a inštruktáž

Doplnkové služby: bielenie zubov, hĺbkové čistenie (pri horšom stave pacientov).

Dentálna hygiena nebolí

K zubárovi často prichádzame až keď je neskoro. Kľúčom k tomu, aby sa z návštevy ordinácie nestala bolestivá záležitosť, je nepodceňovať zubnú starostlivosť. Tú by sme mali pravidelne vykonávať nielen doma, ale i profesionálne - v ambulancii dentálnej hygieny. Ak sa pacient dlhodobo a správne stará o svoje zuby a ďasná, dentálna hygiena nie je bolestivým zákrokom. To, čo spôsobuje bolesť, sú odhalené a citlivé zubné krčky, alebo zapálené ďasno.

Zatiaľ čo zápal ďasien vzniká nevhodnou starostlivosťou a nesprávnym čistením zubov, za odhalené zubné krčky môže napríklad aj nevhodná strava. Zdrojom problémov sú veľmi kyslé a sladké potraviny, najmä sladené nápoje či citrónová šťava. Mnoho dentistov preto odporúča vypláchnutie úst čistou vodou po každom jedle a nápoji. Zuby sa rýchlo obmyjú a zneutralizuje sa prostredie v ústach. Tento krok navyše predchádza usadzovaniu zubného povlaku a značne znižuje kazivosť zubov.

 

Zanedbaná starostlivosť

Ústna dutina je vstupnou bránou do celého tela. Zapálené ďasná či infekcie, ktoré sú dlhodobo zanedbávané sa krvným riečišťom môžu dostať do celého tela, a spôsobiť  napríklad krvácanie ďasien, problémy s pleťou či obličkami. Okrem iného dokážu poškodzovať cievy, srdce, alebo dokonca spôsobiť potrat. Pravidelná starostlivosť teda nie je iba estetickou záležitosťou, dôležité je najmä zdravotné hľadisko.

 

Kedy navštíviť ambulanciu dentálnej hygieny

 • cítite povlak na zuboch
 • máte tmavé pigmenty usadené na zuboch
 • krvácajú vám ďasná
 • zubné krčky sa obnažujú
 • pri zápachu z úst

Ako sa starať o chrup doma

Individuálna starostlivosť o zuby je nemenej dôležitá, v porovnaní s dentálnou hygienou v ordinácii špecialistu. Doma by ste sa ústnej hygiene mali venovať aspoň dvakrát denne - každé ráno a večer.

Základom je zvoliť si správnu zubnú kefku. Tá by mala by mala mať rovno zastrihnuté a husté vlákna, s mäkkou, príp. strednou tvrdosťou.  Dôležitá je taktiež technika umývania zubov. Naši odborníci odporúčajú stieraciu techniku, najmä kvôli jej šetrnosti k zubnému okoliu. V mnohých prípadoch sa pri tejto technike pacient venuje ďasnu a korunke, avšak nechtiac vynechá krčok, tzv. žliabok. Vhodným doplnkom je tzv. jednozväzková kefka, vďaka ktorej dokážete žliabok detailne vyčistiť.

Ďalšou často používanou metódou čistenia zubov je krúživá metóda. Špecialisti zo Schill Dental Clinic ju však neodporúčajú každému. Jej používanie závisí od stavu klienta. Pacienti totiž často zubnou kefkou vyvíjajú až príliš veľký tlak, ktorý môže v dlhodobom kontexte zubom i ďasnám viac uškodiť, ako pomôcť.

K individuálnej dentálnej hygiene neodmysliteľne patria i medzizubné kefky, zubná niť, príp. superfloss nitka. Ak ste doteraz dentálne pomôcky nepoužívali, naši odborníci vám počas prvej návštevy nielen predvedú inštruktáž spolu so správnou technikou i systémom čistenia zubov, navyše dostanete aj balík zubnej hygieny vhodný na trojmesačné použitie.  Príďte sa na vlastnej koži presvedčiť, že dentálna hygiena je jednoduchý, rýchly a najmä bezbolestný spôsob prevencie nielen proti zubnému kazu. Správna technika a metóda tvorí základ domácej starostlivosti o chrup. Dôležité je zuby najmä dobre vyčistiť. Výber zubnej pasty, ústnej vody či gélov nie je teda pre ústnu hygienu prioritne dôležitý. Tieto pomôcky sa nedostanú cez zubný povlak. Ten treba najskôr odstrániť a potom prichádza na rad dôkladné dočistenie.

Chcete zistiť, či si umývate zuby správne? Objednajte sa k našim skúseným odborníkom.

 

Na čo sa nás najčastejšie pýtate

Profesionálna starostlivosť o zuby nie je obmedzená vekom. Najvhodnejšie je začať so zubnou hygienou v čo najskoršom veku. Návyk na pocit čistých úst je dôležitý najmä u detí. Tie sa tak učia vnímať zubnú starostlivosť ako jeden zo základných pilierov dobrého zdravia.

V ambulantných podmienkach sa poškodenia zubnej skloviny pieskovaním netreba báť. Abrazivita (obrusovacia schopnosť) vykonávanej činnosti je primeraná na uchovanie zubnej skloviny. V rámci zákroku sa prihliada na aktuálny stav v ústach. Dentálny hygienik určí, aká hrúbka zrna pieskovacieho materiálu je pre daného pacienta tým najvhodnejších riešením.

Aj napriek pravidelnej starostlivosti je dôležité, aby každý klient navštívil dentálneho hygienika minimálne raz, ideálne dvakrát ročne. V prípade vážneho stavu dokonca častejšie. Celý proces od vstupu do ambulancie až po finálny čistý úsmev trvá 30 minút až hodinu.

Napriek tomu, že približnú cenu za dentálnu hygienu vieme stanoviť dopredu, konečná suma závisí od ďalších špecifických faktorov. Dôležitú úlohu zohráva najmä stav chrupu, či dokonca počet zubov v ústach.

Objednajte sa

Vyberte si kliniku

Bratislava

02 54 64 74 17
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: 0903 280 280

Vaše údaje