Záchovná stomatológia

Niet nad vlastné zuby

Záchovná stomatológia je kľúčovým odborom v zubnom lekárstve. Jej úlohou je udržať vaše vlastné zuby živé a zdravé. Zaoberá sa nielen korigovaním zubných defektov (najčastejšie odstránením kazov plombami či koreňovými výplňami), ale aj prevenciou v podobe pečatenia zubov u detí a podporou profesionálnej a domácej ústnej hygieny.

 

Do záchovnej stomatológie patrí

Ošetrenie zubného kazu

Zubný kaz spočiatku nebolí a objavuje sa nečakane. Jedinou možnosťou, ako sa ho zbaviť, je jeho odstránenie spolu s celou poškodenou časťou. V začiatkoch postihuje iba zubnú sklovinu, neskôr však môže prerásť až do zuboviny - poškodiť zubnú dreň, alebo dokonca celý koreňový systém zuba.

Dôležitú úlohu zohráva prevencia - zabránenie vzniku zubného kazu. Ak už kaz vznike a je potrebné jeho odstránenie, vhodné je využívanie kvalitných moderných výplňových materiálov. V Schill Dental Clinic využívame najrôznejšie technológie i materiály. Naši školení lekári vám poradia, ktorá z možností je pre vás najvhodnejšou alternatívou.

Chcem sa dozvedieť viac o zubnom kaze a výplňových materiáloch.

 

Endodontické ošetrenie 

Endodoncia je ošetrenie koreňového kanálika zuba. Využíva sa vtedy, ak zubný kaz prenikol k zubnému nervu a poškodil jeho štruktúru. Zub v takomto prípade nemá prirodzenú schopnosť obrany, preto pod dlhodobým vplyvom týchto toxínov odumiera. Stáva sa krehkým, náchylnejším k zlomeniu.

Práve preto je dôležité, aby zubár ošetril kazom poškodený zub čo najskôr. Ak ani v neskorom štádiu nepríde k ošetreniu, baktérie sa cez odumretý koreňový kanálik začnú šíriť do okolia zuba a poškodia tkanivo. Prichádza k strate zuba. Navyše, toxíny sa krvným riečišťom dostanú do celého tela a môžu tak negatívne ovplyvniť celkový zdravotný stav pacienta. 

Prečítajte si viac o ošetrení koreňových kanálikov.

 

Endodontické ošetrenie v Schill Dental Clinic

Kvalita práce je pre nás rovnako dôležitá, ako využívanie najnovších technológií a materiálov. U nás v ambulancii Schill Dental Clinic využívame počas celého endodontického ošetrenia RVG prístroj. Pomocou neho je snímaný celý proces ošetrenia a prenášaný na obrazovku. Zubár tak získava väčšiu kontrolu nad zákrokom. Inováciou je taktiež prístroj na 3D zaplnenie koreňového kanálika, ktorý tak zlepšuje efektivitu výkonu a tým aj celkový výsledok práce.

 

Parodontológia

Ochorenie parodontu (závesného zubného aparátu) sa začína prejavovať krvácaním z ďasien, ich zápalom sprevádzaným nepríjemným zápachom z úst a v konečných štádiách dochádza ku kývaniu sa zubov. Pri neliečení týchto ťažkostí može prísť až k ich strate. Prečítajte si viac o tom, prečo nie je dobré ochorenie parodontu podceňovať.

 

Pečatenie detských zubov

Dôležitým preventívnym zákrokom v rámci záchovnej stomatológie je pečatenie zubov. Ošetrenie sa vykonáva najmä u detí. Ide o základnú a ekonomicky výhodnú ochranu pred zubným kazom.

Pečatenie napriek tomu, že predlžuje životnosť zuba, nezaručuje, že na zube už nikdy nevznikne kaz. Je však potrebné rozdeľovať zdravé a poškodené zuby - zdravé zuby možno pečatiť, tie poškodené je potrebné ošetriť. Čistenie zubov a pravidelná dentálna hygiena je pre pacientov po takomto úkone rovnako dôležitá, ako pre tých, ktorí zapečatené zuby nemajú.


Prečítajte si viac o  postupe ošetrenia a  starostlivosti o zapečatené zuby.

 

Objednajte sa

Vyberte si kliniku

Bratislava

02 54 64 74 17
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: 0903 280 280

Vaše údaje