Sú afty na perách nákazlivé?

Aftami označujeme bolestivé pľuzgiere, ktoré sa vytvárajú na sliznici ústnej dutiny. Najčastejšie sa vyskytujú na vnútornej strane pier alebo líc. Afty sú síce veľmi nepríjemné, no ich výskyt je úplne bežný a vo väčšine prípadov zmiznú do dvoch týždňov samé.

 

Ako afty na perách vyzerajú?

Afty majú tvar okrúhlych alebo oválnych pľuzgierov so začervenaným okrajom. Vyskytujú sa buď jednotlivo alebo v zhlukoch a majú bielu, žltú, červenú alebo sivú farbu. Veľmi často sa vyskytujú na vnútornej strane líc či na jazyku, no najčastejšie vznikajú na vnútornej strane pier.

Ako afty vznikajú?

S aftami sa za svoj život stretne približne 20 % populácie a príčin ich vzniku je viacero. Veľmi často vznikajú v dôsledku oslabenej imunity, no rovnako častým a závažným spúšťačom je aj zvýšená miera stresu. Afty však môžu byť aj signálom toho, že trpíte nejakým krvným alebo autoimunitným ochorením.

Vzniknúť však môžu aj mechanicky, a to napríklad zahryznutím do mäkkého tkaniva pri prežúvaní, nárazom zubnej kefky pri čistení zubov alebo dokonca aj pri poranení jedlom (napríklad ostrou hranou čipsov a podobne).

U niektorých ľudí však môžu afty vznikať aj po konzumácii horúceho jedla alebo špecifických druhov ovocia (najčastejšie ananásu alebo kivi). V niektorých prípadoch však môžu byť afty vyvolané aj zubnou pastou s obsahom sodiumlaurylu sulfátu.

Afty sa tiež môžu objaviť v dôsledku nedostatku železa, vitamínu B12 alebo kyseliny listovej. Dôvodom môže byť tiež dedičná predispozícia, až 40 % ľudí trpiacich aftami má v rodine člena s rovnakým problémom.

Sú afty nákazlivé?

Dobrou správou je, že afty nákazlivé nie sú a vo väčšine prípadov zmiznú samé, zhruba do 14 dní. Nie sú teda prenosné ani dotykom, ani slinami či bozkávaním, ako je to pri herpese.

Ako sa afty liečia?

Na internete samozrejme nájdete aj rôzne domáce recepty na afty. Medzi najčastejšie odporúčania patrí potierať si ich tvrdým alkoholom, propolisovou tinktúrou, strúčikom cesnaku alebo vyskúšať výplachy z repíka alebo zo šalvie.

Spoľahlivejším riešením je však určite siahnuť po overených a odbornejších metódach, medzi ktoré patrí napríklad používanie antimikrobiálnej ústnej vody, ktorá môže hojenie výrazne urýchliť. Zmierniť bolesť a urýchliť hojene môžu aj kortikosteroidné pastilky, ktoré je však najvhodnejšie použiť hneď, ako pľuzgierik spozorujete. V prípade, že sú afty veľmi bolestivé, použiť môžete aj lieky na tlmenie bolesti. Problémy by však mali do 10-14 dní ustúpiť samé.

Kedy navštíviť zubára?

Afty síce nie sú vážnym ochorením, no napriek tomu môžu byť veľmi nepríjemné a môžu spôsobovať intenzívnu bolesť pri jedení, pri pití či pri čistení zubov. Ako sme už spomínali, vo väčšine prípadov ustúpia samé, no sú aj prípady, kedy by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára alebo stomatológa. Urobiť by ste tak mali, ak:

  • Afty nezmiznú do 14 dní a ich stav sa ani nezlepšuje,
  • Ak sa vám afty tvoria opakovane,
  • Ak sú afty priveľmi bolestivé alebo príliš červené (v niektorých prípadoch je potrebná liečba antibiotikami).

Objednajte sa

Vyberte si kliniku

Bratislava

02 54 64 74 17
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: 0903 280 280

Vaše údaje