Chirurgické zákroky

Chirurgické zákroky

Všetky zákroky priamo na klinike 

Chirurgické zákroky na zuboch, čeľustiach a mäkkých tkanivách ústnej dutiny vykonávame na dennej báze. Medzi najčastejšie patria: 

  • implantácia (nahradenie chýbajúceho koreňa zuba)
  • extrakcia (vytrhnutie zuba)
  • resekcia koreňového hrotu (odstránenie konca zubného koreňa)
  • endodoncia (ošetrenie koreňových kanálikov)
  • replantácia (opätovné vloženie zuba do zubného lôžka)
  • autotransplantácia (prenos vlastného zuba na iné miesto)
  • preprotetická chirurgia (úprava zubného lôžka)
  • parodontálna chirurgia (plastický zákrok na parodonte)
  • excízia (chirurgické odstránenie tkaniva, nádoru v celku)

Implantácia zubov

Ak prídete o zub, mnohé problémy tým len začínajú. Medzera v zubnom oblúku je nielen neestetická, ale spôsobuje aj zhoršenú funkciu chrupu. Nezaťažená kosť čeľuste navyše začína tzv. “ustupovať”. Moderným riešením náhrady chýbajúceho zubu je použitie zubného implantátu. Implantát je titánový alebo titán-zirkónový predmet, ktorý nahrádza chýbajúci koreň zuba.
 

Extrakcia (vytrhnutie) zubov

Ide o odstránenie zubu z jeho zubného lôžka mechanickým pôsobením. Tento zákrok sa vykonáva v prípade, ak sa už zub nedá zachrániť.

 

Resekcia koreňového hrotu

Slúži na odstránenie zápalových ložísk, ktoré sa do hrotu koreňa premiestnili zubným nervom a nedali sa odstrániť zvyčajnou liečbou koreňového kanálika.

 

Endodoncia

Ide o ošetrenie, alebo odstránenie hrotu infikovaného koreňa zuba. Prečítajte si viac o endodoncii.

 

Replantácia

Ide o opätovné vsadenie nechcene odstráneného zubu (napr. po nehodách alebo úrazoch, napr. u športovcov). Ak zub a kosť nie je úplne poškodená, zub je možné opäť vsadiť na jeho pôvodné miesto v kostnom lôžku. Čerstvý, práve stratený zub, je dobré prepravovať v slinách alebo v mlieku (v uzavretej nádobe).

 

Autotransplantácia

Využíva sa najmä pri mladých pacientoch, ktorí prídu predčasne o stoličky, vieme zuby múdrosti autotransplantovať naspäť do pôvodného miesta. V iných prípadoch sa používa implantácia.

 

Preprotetická chirurgia

Ide o jednu z možností stomatologickej chirurgie, ktorá upravuje podmienky pri protetike. Hovorí o chirurgických zákrokoch, ktoré zlepšujú podmienky pre protetiku a tak zaručujú dlhšiu životnosť práce a lepšie čistenie. Kedysi sa venovala iba aktivitám pred zákrokom, dnes zahŕňa zákroky i počas zákroku i dodatočne.

 

Parodontálna chirurgia

Paradontálna chirurgia sa považuje za plastický zákrok. Týka sa nielen parodontálnych pacientov v akútnom stave, ale i vyliečených pacientov, ktorí už majú stratový defekt. Súvisí s chirurgiou okolo protetických prác.

 

Excízia

Zahŕňa zákroky od vyrezania kúskov sliznice a tkaniva až po odstránenie veľkých tumorov. Zubár pod lokálnym znecitlivením odstráni napr. nadbytočné časti tkaniva, okraje rany a pod.

 

 

Na čo sa nás najčastejšie pýtate

Najskôr vám popíšeme celý proces, povieme vám, čo je dôležité dodržiavať po zákroku a vysvetlíme vám všetko, čo vás bude o zákroku zaujímať. Je pre nás dôležité, aby ste vedeli, že ste v dobrých rukách a nemáte sa čoho obávať. Všetky tieto zákroky vykonávame v lokálnej, prípadne celkovej anestézii s použitím kvalitných materiálov a najnovších technológií.

Aj najlepšie uskutočnený chirurgický zákrok môže so sebou prinášať opuch alebo bolesti. Po každom z týchto zákrokov od nás pacient dostane bolesť utišujúci prostriedok na prvý deň po operácii. Užívanie ďalších liekov je však dobré konzultovať s lekárom, pretože niektoré voľne dostupné lieky proti bolesti podporujú krvácanie, a nie sú preto vhodné. Zodpovedné správanie sa po chirurgickom zákroku v značnej miere podporuje úspešnosť tohto zákroku. Je vhodné dočasne sa vyhnúť alkoholu, nikotínu. Oblasť podráždenú chirurgickým zákrokom je vhodné chladiť (zvonka) studenými obkladmi na zmiernenie opuchov.

Objednajte sa

Vyberte si kliniku

Bratislava

02 54 64 74 17
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: 0903 280 280

Vaše údaje