Pečatenie zubov

Prevencia nebolí. Jedným z príkladov, ako predchádzať zubnému kazu u detí je pečatenie zubov.

 

Čo je to pečatenie zubov?

Pečatenie zubov je preventívny a úplne bezbolestný zákrok na ochranu zubov pred vznikom zubného kazu. Robí sa na mliečnych aj trvalých zuboch, ktoré majú hlboké ryhy a jamky a preto sa ťažko čistia. Je vhodné najmä pre deti, ktoré ešte dôkladne neovládajú čistenie zubov.

Pečatenie spočíva v nanesení špeciálneho materiálu na zuby, (najčastejšie na žuvacie plochy stoličiek, t. j. na ťažko dostupné miesta), a to najlepšie v čase hneď po ich prerezaní. Cieľom je vzduchotesne zaliať vyčistené a upravené ryhy tak, aby sa do nich nedostali baktérie zo zubného plaku. Tieto baktérie sa tak nemôžu šíriť z mliečnych zubov na trvalé.

Základom ošetrenia je presná diagnostika, keďže pečatiť sa môžu iba zdravé zuby. Nepečatia sa zuby, ktoré majú kaz, alebo sú v procese liečby. Pečatenie ochráni plôšku zuba tri až päť rokov.

 

Postup pečatenia zubov

Pečatenie nie je bolestivé, do zuba sa nezasahuje vŕtaním, ani iným bolestivým spôsobom. Zub je pred pečatením vyčistení špeciálnou pastou a jeho žuvacia plocha sa zaleje hmotou veľmi podobnou tzv. fotokompozitnej “bielej” plombe. Následne sa vytvrdí polymerizačným svetlom. Záverečným krokom je fluoridácia. Zub naďalej zostáva plne funkčný, ale jeho žuvacia plocha je po pečatení hladšia a zvyšky jedla sa na nej nemajú ako zachytiť.

Prečo je pečatenie zubov zaujímavé? Pozrite si video, kde primár vysvetľuje význam pečatenia zubov pre deti. 

 

Na čo sa nás najčastejšie pýtate?

Žuvacie plochy zadných zubov majú členitý povrch. Kedže deti si ešte nevedia dokonale umývať svoje zuby, zvyšuje sa nebezpečenstvo ukladania zvyškov potravy, čo vedie k tvorbe zubného kazu. Pečatením sa žuvacia plocha zuba stáva hladšou a bez rýh. Navyše – pečatenie nebolí a dieťa si z ambulancie neodnáša negatívny zážitok.

Dôkladne, ako o zuby, ktoré neboli ošetrené pečatením. Pravidelná profesionálna dentálna hygiena, ktorú by mal pacient absolvovať minimálne dvakrát ročne, zabezpečí profesionálnu kontrolu stavu zuba, včasné odhalenie problému a umožní tak ošetrenie v správnom čase.

Objednajte sa

Vyberte si kliniku

Bratislava

02 54 64 74 17
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: 0903 280 280

Vaše údaje