Zubné strojčeky

Ortodoncia

Čím sa zaoberá ortodoncia?

Ortodoncia je odbor stomatológie, ktorý sa zaoberá postavením zubov a čeľustí.

 

Kedy vyhľadať ortodontistu?

  • ak chcete zmeniť polohu zuba
  • z estetických dôvodov
  • v detskom veku - kontrola správneho vývoja chrupu a úprava postavenia zubov

Aké druhy strojčekov poznáme?

Ide o strojček, ktorý sa lepí na zuby. Využívajú sa najmä zámky (kovové alebo keramické), ale aj drôtiky, gumičky, krúžky či kanyly. Dĺžka liečby je obvykle približne dva roky. Tento proces sa môže natiahnuť, ak napríklad zaraďujeme z kosti zuby, ktoré nedokázali vyrásť samé. Strojček môže byť inštalovaný z vonkajšej strany zubov (vestibulárny strojček), a dokonca i z vnútornej strany (lingválny strojček).

U nás v Schill Dental Clinic využívame systém neviditeľných snímateľných dláh značky Invisalign. Ide o rýchlejšiu alternatívu fixného strojčeka. Dlahy, ktoré si klient mení sám v pravidelných intervaloch, sú vyrábané na mieru, a tlačené na špeciálnej 3D tlačiarni. Snímateľný dlahový systém je vhodnou metódou v mnohých prípadoch, napr. ak má pacient málo miesta v ústach, alebo potrebuje posunúť zuby o niekoľko milimetrov dozadu. Prečítajte si viac o inovatívnom systéme Invisalign.

Je vhodným pre pacientov, ktorý majú mliečny alebo zmiešaný chrup. Pri včasnej ortodontickej diagnóze a následnej inštalácií snímateľného zubného aparátu je možné usmerňovať prerezávanie zubov a konečný rast čeľustí. Snímateľný aparát sa taktiež využíva v záverečnom štádiu liečby fixným strojčekom, na udržanie dosiahnutého stavu.

Rozdiely medzi fixným strojčekom a neviditeľným dlahovým systémom

Invisalign je pomocník, ktorý na rozdiel od fixného strojčeka nevyužíva zámky či drôtiky. Zatiaľ čo fixný strojček rieši najprv pohyb zuba jedným smerom a až neskôr druhým, Invisalign obopne zub, a tlakom ho núti posunúť sa tak, ako je vytvorená dlaha. Oba strojčeky dokážu posúvať zuby aj dozadu. 

Klasický strojček je na zube nalepený. Pri jedení sa tak do okolia zámkov dostávajú nečistoty či zvyšky jedál. Invisalign je estetickou variantou fixného strojčeka, ktorá dokáže pomôcť pri riešení rôznych ortodontických problémov. Takýto strojček je možné kedykoľvek snaď a následne opätovne vložiť späť do úst. Mnoho ľudí však preferuje konzumáciu jedla s Invisalignom, ktorý tak chráni chrup od nečistôt a zvyškov jedál. Čistenie dlahy je jednoduchšie, než čistenie kovového strojčeka. Ak obľubujete pitie sladených alebo horúcich nápojov, dlahy by ste si mali na chvíľu odložiť, keďže teplo materiál dlahy deformuje. 

Napriek tomu, že pacient nosil niekoľko rokov ortodontický aparát, zuby sa môžu po sňatí pokriviť. Takéto zmeny sa dajú riešiť iba jedným spôsobom - znovunasadením strojčeka. My v Schill Dental Clinic ponúkame niekoľkoročnú záruku na našu prácu. Od vás požadujeme iba dôkladné dodržiavanie pravidiel retencie (najmä nosenie retainera a dodržiavanie správnej a pravidelnej ústnej hygieny). Každú malú odchýlku vieme napraviť.

 

Ako prebieha liečba

Úvodná konzultácia je dôležitým krokom v rozhodovaní o výbere správnej metódy. Pacient musí vedieť, do čoho ide a so zákrokmi musí súhlasiť. Lekár vysvetľuje postupy, alternatívy a možné riešenia, či riziká.

Ak sa pacient rozhodne pre jednu z možností, lekár začína s tvorbou podkladového materiálu - odtlačkami zubov, RTG snímkami a fotografiami tváre, profilu i zubov. Tento materiál slúži na to, aby bolo možné zhodnotiť aktuálny stav, t. j. či je možné posunúť zuby, akým smerom, aké sú obmedzenia v rámci kosti, či je pacient rastúci alebo nerastúci. Výsledkom je detailný liečebný plán.

Výsledky liečebného plánu sa prezentujú pacientovi. Ak súhlasí, prichádzajú na rad ďalšie kroky, ktoré súvisia s daným aparátom. Zuby musia byť pred začatím aktívnej liečby zdravé, v dobrom stave a bez kazov.

Tento proces zahŕňa samotnú liečbu a dosahovanie optimálnych výsledkov. Počas celého procesu je taktiež nutná pravidelná návšteva ambulancie ortodontistu. U detí je aktívna liečba dlhodobejším procesom, keďže môže obsiahnuť aj výmenu zbytkových zubov, či upravovanie postavenia čeľuste.

V poslednom kroku ide o udržanie dosiahnutého výsledku. Keďže liečba hýbala so zubami v relatívne krátkom čase, chrup ešte stále nie je zafixovaný, zastabilizovaný v kosti. Mnohokrát sa využívajú retainery (drôtiky z vnútornej strany zubov) a dlahy  či iné vyberacie strojčeky. Ide o neoddeliteľnú súčasť liečby, ktorej zanedbanie vedie k opätovnému pokryveniu zubov.

Na čo sa nás najčastejšie pýtate

Vytrhnutie zubov nie je nutne potrebným zákrokom pri liečení ortodontických ochorení. Všetko závisí od toho, koľko miesta v ústnej dutine chýba, aké je postavenie čeľustí, prípadne aký bol pôvodný sklon zubov. Na to, aby sme dopredu vedeli povedať, aké zákroky budú počas liečby potrebné, potrebujeme liečebný plán. Ten je spolu s odtlačkami, RTG zubov a lebky kľúčovým nástrojom na to, aby sme videli vzťah medzi jednotlivými komponentmi a určili ďalšie kroky potrebné na vyliečenie.

Neliečené ortodontické problémy nie sú iba neestetickou záležitosťou. Podľa stavu pacienta hrozia aj iné ťažkosti. V prípade krivých zubov je ťažšie udržiavanie hygieny, objavuje sa zubný povlak a následne i zubný kameň. Pacient s krivými zubami má taktiež vyššie riziko parodontálnych ochorení a vyššiu kazivosť chrupu. Zhryzové poruchy zase vedú k problémom s kĺbmi a ich následným poškodením. Pri nesprávnom hryzení je zhoršené i žuvanie. Zle pohryzená strava môže viesť k žalúdočným ťažkostiam. Otvorený zhryz okrem iného prináša aj problémy s výslovnosťou. Vyrovnané zuby sú teda iba benefitom k ostatným vyriešeným problémom.

Pokiaľ sa rozhodujete, ktorú z možností riešiť ako prvú, odborníci jednoznačne odporúčajú riešiť prioritne pohyb zubov a až potom implantáty, zubné mostíky či iné protetické práce. Ak sa totiž hýbe zub, hýbe sa aj okolitá kosť. Práve preto môže byť postavenie kosti na začiatku ortodontickej liečby iné, ako na konci. Implantát by teda do výsledného postavenia nemusel sedieť.

S implantátom nepohneme. V prípade, ak už zubnú náhradu alebo implantát máte, je možné sa mu pri pohybe ostatných zubov prispôsobiť, avšak tento pohyb je značne obmedzený postavením protetickej náhrady

V oblasti ortodoncie nehrá vek dôležitú úlohu. Najlepšie je prísť čo najskôr, ideálne v detskom veku, a začať s riešením prípadných problémov čo najskôr. Avšak keďže sa naše zuby dokážu hýbať a pokriviť počas celého života, rovnako je ich možné aj vyrovnať.  Rizikovou skupinou sú najmä pacienti s vážnymi paradontologickými problémami, ktorí majú málo kosti.

Vždy existuje riešenie. Nechajte si poradiť od našich skúsených odborníkov, ktorí zvládali aj prípady, ktoré iní vzdali.

Objednajte sa

Vyberte si kliniku

Bratislava

02 54 64 74 17
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: 0903 280 280

Vaše údaje