Keramické výplne

Schill Dental Clinic - Primár pracuje na keramických výplniach

Čo sú keramické výplne? 

Pri väčších kazoch a zlomených častiach zubov sa ako náhrada zubného tkaniva často využívajú keramické výplne. Plnia nielen estetickú funkciu, čo znamená, že sú na nerozoznanie od vlastného zubu. Takto vytvorená náhrada časti zubu má aj výborné mechanické vlastnosti a je trvácna. Ide totiž o pevný keramický materiál vo farbe zuba a s podobnou štruktúrou ako je skutočný zub.

 

Kedy využívame keramické výplne?

Úlohou keramických výplní je obnoviť poškodenú časť zuba. V porovnaní s keramickou korunkou sú menej pevné, avšak zároveň sú veľmi šetrné voči zostávajúcim tkanivám, keďže nie je potrebné ďalšie brúsenie. Majú dlhú životnosť a spĺňajú aj najprísnejšie estetické kritériá.

 

Podľa veľkosti rozlišujeme 3 druhy keramických výplní:

  • inlay je výplň, ktorú používame pri nahrádzaní malej časti zuba
  • onlay je výplň, ktorú používame pri nahrádzaní väčšej časti zuba
  • overlay slúži na vyriešenie stavu, kedy nahrádzame len žuvaciu plochu, používa sa teda na zadné zuby

Veľmi dobré vlastnosti prináša onlay systém. Používa sa hlavne na zadné zuby a obľúbený je predovšetkým keramický. Zo zubu sa zbrúsi taká časť, ako by sa robila akákoľvek iná plomba. Následný postup je však odlišný. Súčasná moderná technika umožňuje s pomocou počítačovo riadenej technológie vytvoriť takúto zubnú "plombu" v priebehu niekoľkých minút. Následne sa onlay nalepí na zub a prípadne upraví podľa potreby.

 

Fazety na počkanie

V Schill Dental Clinic používame systém CEREC, pomocou ktorého vytvoríme novú keramickú výplň na počkanie počas jedinej návštevy našej ambulancie. To znamená, že už nemusíte chodiť kvôli danému ošetreniu k stomatológovi na viackrát: najskôr si dávať robiť odtlačky, potom nosiť provizórne korunky a na nové zuby čakať minimálne týždeň. Vďaka tejto unikátnej technológii môžete mať nový zub na počkanie.

 

Na čo sa nás najčastejšie pýtate

Ak sa zub nedá opraviť plombou, riešením je keramická výplň. Alebo keď sa vám zub zlomil - hoci aj predný, práve pomocou technológie CEREC® vieme, ako zubu rýchlo vrátiť tvar, pôvodnú podobu, funkčnosť a dostatočnú stabilitu. To, aká výplň je vhodná práve pre Vás, môžete zistiť na konzultácii s jedným z našich odborníkov.

Predpokladom dlhej životnosti zubnej plomby je zachovanie správneho postupu . Počas ošetrovania je nevyhnutné postupovať podľa presne určených pravidiel. Pri ich dodržaní má každá plomba veľmi dobrý predpoklad na dlhú životnosť. Napriek tomu sú však najlepšie skúsenosti s inlay - onlay systémom.

Nevyhovujúce zubné výplne môžu byť nahradené novými materiálmi vo farbe zubov ako je kompozitná výplň (biela zubná výplň) alebo porcelánová inlay. Porcelánové inlaye sú najtrvácnejšie - esteticky aj funkčne. U väčších strát časti zubu je možné prekrytie celého zubu korunkou. Korunky sú potrebné u mŕtvych zubov, ktoré sú nimi aj chránené.

Objednajte sa

Vyberte si kliniku

Bratislava

02 54 64 74 17
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: 0903 280 280

Vaše údaje