Leukoplakia – biely povlak v ústnej dutine

Leukoplakia je termín označujúci odolné biele povlaky. Môžu sa vyskytovať na akejkoľvek časti ľudského tela, no v prevažnej väčšine prípadov sa orientujú na sliznice. Výnimkou nie je ani jazyk a ústa ako také, práve naopak. Toto je miesto, kde sa povlak u pacientov objavuje najčastejšie. To, či je tento stav nebezpečný a ako ho v prípade potreby riešiť objasníme v nasledujúcich odstavcoch.

1 Čo je to leukoplakia?

Ako ste sa už mali možnosť dočítať, leukoplakia je stav, počas ktorého sa na sliznici – v našom prípade v ústach – objavuje odolný biely až šedastý povlak. Dôraz kladieme na slovo odolný, pretože to je jednou z charakteristických čŕt tohto problému – povlak nemožno odstrániť zubnou kefkou pri bežnom čistení zubov. Vzhľadom sa podobá na hrubý nános baktérií, s ktorým sa na povrchu jazyka stretávame bežne, no môžete sa snažiť sebeviac, tento len tak ľahko nevyčistíte.

2 Príčiny leukoplakie

Presnú príčinu tohto stavu, ktorý ani nemožno nazvať diagnózou, lekári stále neodhalili. S určitosťou však vedia povedať, že jedným z hlavných príčin leukoplakie je fajčenie a užívanie tabakových výrobkov ako také. Koreň problému môže tkvieť aj v ranách na vnútornej strane úst či ďasien, nerovných či krivých zuboch, zápalovými procesmi prebiehajúcimi v tele pacienta či tiež nadmerná konzumácia alkoholických nápojov.

3 Diagnostika leukoplakie a

Pre správnu diagnózu leukoplakie je nutné navštíviť stomatologickú ambulanciu. Nie je totiž povlak ako povlak a biele škvrny vo vnútri ústnej dutiny nemusia vždy súvisieť s leukoplakiou. V niektorých prípadoch môžu signalizovať kvasinkovú infekciu či iné zdravotné problémy a na ich odhalenie je návšteva zubára nevyhnutnosťou.

4 Leukoplakia v spojitosti s rakovinou

Na začiatok treba objasniť, že nie každý biely fliačik v ústach sa automaticky rovná rakovine. Leukoplakia v miernom štádiu je zväčša odrazom vyššie spomínanej konzumácie škodlivín. Tento stav začne miznúť v momente, keď ich pacient zo svojho života eliminuje.

Nebezpečná začína byť až keď pacient tieto nepriaznivé produkty dlhodobo neužíva a aj napriek tomu sa povlaku na sliznici v ústach nie a nie zbaviť. Vtedy je najvyšší čas navštíviť ambulanciu zubného lekára. Ten podrobí pacienta potrebným vyšetreniam a následný postup zvolí podľa toho, čo mu prezradia výsledky. Ak biopsia odhalí výskyt rakoviny bude potrebné fľaky chirurgicky odstrániť v opačnom prípade postačí predpísať antivirotiká.

Objednajte sa

Vyberte si kliniku

Bratislava

02 54 64 74 17
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: 0903 280 280

Vaše údaje