Krivé zuby ovplyvňujú zovňajšok i zdravie. Aké zdravotné problémy môžu zapríčiniť?

Strojček na krivé zuby

Krivé zuby môžu spôsobovať viacero druhov problémov, ktoré priamo súvisia nielen so zovňajškom, ale najmä so zdravím. Ako dokáže tento na prvý pohľad estetický problém prerásť do závažných zdravotných ťažkostí?

Kedy začať s ortodontickou liečbou?

To, či sú naše zuby rovné alebo krivé, najviac ovplyvňuje genetika. Ortodontickú liečbu je však možné realizovať počas celého života. Samozrejme, začať s liečbou v skoršom veku a zmierniť problémy súvisiace s krivými zubami, je najlepšie čo najskôr. Ak je v detstve liečba z akýchkoľvek príčin nemožná alebo bola liečba krivých zubov zanedbaná, stále nie je nič stratené. V skutočnosti neexistuje maximálna veková hranica, ktorú by bolo možné v tomto smere uplatňovať. 

Pri ortodontickej liečbe neexistuje maximálna veková hranica. Rovné zuby preto môžete mať aj v päťdesiatke.

Isté typy problémov súvisiace s postavením zubov totiž nie je možné vyriešiť skôr ako približne v 18 roku života, keď sa ukončí vývoj čeľuste a sánky. Správne postavenie zubov tak možno dosiahnuť až v dospelom a zrelom veku. Liečba pomocou nosenia zubného strojčeka však vtedy môže byť o niečo dlhšia. Z estetického hľadiska ide teda o problém, ktorý sa dá “odložiť” aj na neskôr. Avšak čo sa týka zdravotného hľadiska, je dobré konať čo najskôr.

Krivé zuby

Po rovných zuboch najčastejšie túžime z estetického hľadiska, aj keď oveľa dôležitejšie je práve to zdravotné.

O tom, kedy a či vôbec je potrebné polohu zubov korigovať, by mal rozhodnúť stomatológ. No v prípade, ak máte pocit, že niečo s vaším chrupom, prežúvaním či výslovnosťou nie je v poriadku, neváhajte a oznámte to svojmu zubnému lekárovi. 

Aké zdravotné komplikácie dokážu krivé zuby v skutočnosti spôsobiť?

 

Zhoršená hygiena, zapálené ďasná a zubné kazy

Nesprávne uloženie zubov spôsobuje veľké problémy s čistením zubov a medzizubných priestorov. Každý človek, ktorý má krivé zuby, si nedokáže pomocou kefky a/alebo medzizubnej kefky dôkladne vyčistiť celú ústnu dutinu. To vedie k tomu, že v ústnej dutine prežíva nadmerné množstvo baktérií, pre ktoré je toto prostredie ideálne na ďalšie a ďalšie množenie. Krivé a nesprávne vyčistené zuby môžu viesť k odhaľovaniu zubných krčkov, čo spôsobuje vznik parodontitídy. 

Krivé zuby strojček

Čistenie zubov, ktoré sú krivé, je náročné, neefektívne a v istých miestach nemožné. To môže viesť k vzniku parodontitídy a zubných kazov.

Zhoršená hygiena a zapálené ďasná vedú k vzniku zubného kameňa, k tvorbe zubných kazov a napokon k ohrozeniu stabilnej polohy inak zdravého zuba, ktorý môže pod vplyvom týchto faktorov ľahko vypadnúť. 

Neexistuje správny recept na dokonalé čistenie krivých zubov, lebo takéto čistenie v domácich podmienkach nie je jednoducho možné. Jediným riešením je aplikácia fixného alebo snímateľného zubného strojčeka.

Vďaka zubnému strojčeku bude postavenie zubov správne, čistenie jednoduchšie a efektívnejšie.

 

Preťažovanie čeľustných kĺbov a svalov tváre a krku

Nesprávne uloženie zubov spôsobuje, že sú čeľustné kĺby nadmerne preťažované. To môže postupom času viesť k závažným problémom, ako sú napríklad silné bolesti hlavy, v neskoršom veku aj bolesti svalov tváre a krku.

Tieto bolesti majú priamy vplyv na prežúvanie, ale aj na naše vystupovanie a prejav, ako napríklad úsmev a výraz tváre.

Krivé zuby - žena

Krivé zuby môžu spôsobiť namáhanie čeľusti a svalov v tvárovej časti. Aj preto môžu začať pravidelné bolesti hlavy.

 

Problémy s výslovnosťou

Pre mnohých ide o obyčajnú banalitu, pre iných zasa o hotovú katastrofu – problémy s výslovnosťou. Takmer každý z nás potrebuje ústne komunikovať na dennej báze. Pre niektorých je komunikácia povolaním – hovorca, moderátorka, učiteľ či politička. 

Zubný strojček fixný

Krivé postavenie zubov sa často podpisuje pod problémy s výslovnosťou, ktorá je narušená už od detstva. 

Niektoré typy problémov súvisiacich s výslovnosťou sa dajú vyriešiť návštevou logopéda, iné narúša nesprávne postavenie zubov, prípadne celej sánky a čeľuste. 

Najčastejšie problémy predstavujú spoluhlásky s, š, z, ž, vyskytuje sa aj šušlanie. V tom prípade dokáže problémy s výslovnosťou vyriešiť iba stomatológ, ktorý zvolí vhodný typ strojčeka na zuby a v niektorých prípadoch môže zvážiť aj operáciu čeľuste (tu preberá zodpovednosť čeľustný ortopéd). Menej závažné prípady dokáže vyriešiť zubný strojček, ideálne fixný strojček.

 

Zažívacie ťažkosti

Nesprávne uloženie zubov spôsobuje tiež to, že človek nie je schopný správne a poriadne prežúvať prijímanú potravu. To často vedie ku konzumácii príliš veľkých kúskov jedla, ktoré negatívne ovplyvňujú tráviaci systém. 

Fixný zubný strojček

Primárna funkcia zubov je jasná – spracovanie potravy do čo najmenších stráviteľných kúskov. Aby to bolo možné, musia byť zuby čo najrovnejšie.

Ak primárnu funkciu zubov (spracovanie potravy) niečo obmedzuje, napríklad ich krivé uloženie, tráviaci systém dostáva pri rozložení prijatej postavy poriadne zabrať.

To môže viesť k najbežnejším typom tráviacich problémov, ako napríklad nafukovanie či plynatosť, neskôr aj k závažnejším problémom, ako sú žalúdočné vredy a problémy s vylučovaním.

 

Obrusovanie zuba

Keď sú zuby postavené nesprávne, tak je nesprávny aj celkový záhryz zubov. Usporiadanie zubov je značne narušené, horné a dolné zuby k sebe zle priliehajú. To môže viesť až k tomu, že sú niektoré zuby výrazne obrusované nesprávnym záhryzom. Aj ten najzdravší zub tak môže nesprávnym uložením zubov trpieť, pretože je oslabovaný a opotrebovaný. 

postavenie zubov

Nesprávne uloženie zubov, ako napríklad predhryz hore na fotografii, môže viesť k obrusovaniu niektorých zubov. Obrusovanie zuby výrazne oslabuje a znižuje aj ich funkčnosť pri prežúvaní.  

Takýto stav často vedie k tomu, že sa opotrebovaný zub začne kývať až úplne vypadne. Aby zdravé zuby neboli ohrozené nesprávnym uložením zubo, je vhodné začať s ortodontickou liečbou čo najskôr. Strojček na zuby dokáže uloženie zubov efektívne korigovať. Základná ortodontická liečba trvá približne dva roky. 

V Schill Dental Clinic sa o vaše problémy s krivými zubami dokážeme postarať kvalitne a včas. Dôležitá je preventívna prehliadka, vytvorenie röntgenových snímkov a dôkladné posúdenie stavu, v akom sa váš chrup nachádza. 

úsmev so strojčekom

Po dôkladnej liečbe a pri pravidelnej starostlivosť sa zuby vyrovnajú, zmiznú zdravotné ťažkosti a na rad prichádza prekrásny úsmev.

Samozrejme, dôležité je tiež to, aby ste o problémoch, ktoré zažívate napríklad pri jedení jedla, výslovnosti či čistení zubov, povedali stomatológovi. Potom vám zubný lekár navrhne vhodný spôsob ortodontickej liečby.

Táto liečba nepatrí medzi najkratšie a najjednoduchšie, ale z hľadiska zdravia a estetiky, je rozhodne jednou z najdôležitejších a najefektívnejších. 

Objednajte sa

Vyberte si kliniku

Bratislava

02 54 64 74 17
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: 0903 280 280

Vaše údaje