Koľko trvá bolesť po vytrhnutí zuba a ako ju utíšiť

Každý, kto si už niekedy prešiel extrakciou zuba, vie, že ide o skôr nepríjemný stomatologický úkon, ktorý sa obvykle nezaobíde bez menšej či väčšej bolesti. Koľko však takáto bolesť zvyčajne trvá a ako je možné ju utíšiť?

Ako prebieha extrakcia zuba?

Extrakcia zuba, známa ako jeho ťahanie či trhanie, je chirurgickým úkonom, pod ktorým rozumieme žiadané odstránenie zuba zo zubného lôžka, ktoré je dosiahnuté mechanickým pôsobením. Tiež treba spomenúť, že žiadaná extrakcia zuba, je dnes poslednou možnosťou. A moderná stomatológia dnes inklinuje k zachovaniu pôvodných zubov, v čo najlepšom zdravotnom stave po čo najdlhší možný čas. Táto sa preto nazýva záchovná stomatológia.

V prípade extrakcie zuba, síce ide o nepríjemný zákrok, avšak jeho priebeh či jeho dopady je možné výrazne zmierniť dodržiavaním istých zásad a postupov, ako pred samotnou extrakciou, tak i po nej. Odporúča sa napríklad:

 • Pred trhaním zuba sa najedzte. Vaše telo si tak poradí s prípadnou bolesťou o čosi ľahšie.
 • Pred trhaním si zuby dôkladne vyčistite, môžete tak predísť zapáleniu rany.
 • Po vytrhnutí zuba si držte na mieste zákroku zahryznutý sterilný tampón, a to po dobu minimálne 15 minút.
 • V deň zákroku si ranu nevyplachujte. Organizmus by tak nemal priestor na vytvorenie krvnej zrazeniny, ktorá napomáha k urýchleniu hojenia a zároveň tak predídete možnému zavedeniu infekcie.

Koľko trvá bolesť po vytrhnutí zuba?

To je, samozrejme, veľmi individuálne, a závisí to od mnohých faktorov, ako napríklad:

 • Dôvodu samotnej extrakcie,
 • druh a miesto extrakcie zubu,
 • od schopnosti regenerácie vášho organizmu...

Vo všeobecnosti však platí, že hojenie extrakčnej rany trvá u dospelého človeka priemerne 4-6 týždňov, počas ktorých sa najprv zahojí ďasno, a až potom sa začína hojenie kosti. To však, samozrejme, neznamená, že bolesti vás budú trápiť po celú dobu hojenia.

Napriek tomu, že k úplnému zahojeniu dôjde až po cca 6 týždňoch, bolesť by ste nemali cítiť ani bezprostredne po extrakcii – po odznení účinkov lokálneho anestetika.Nepríjemný pocit alebo mierna tupá bolesť by sa však mala postupne zmierňovať a do 3-5 dní by mala takmer úplne odznieť.

V prípade, že sa tak nestane, je potrebné vyhľadať ošetrujúceho stomatológa, ktorý nájde príčinu pretrvávajúcej bolesti. Môže ňou byť napríklad zostatok úlomku zuba či kosti alebo zápal.

Čo so zápalom po vytrhnutí zuba?

Ak bola extrakcia zuba náročná, občasnou komplikáciou po zákroku býva alveolitída , teda zápal zubného lôžka. Príčin vzniku tohto nepríjemného zápalu môže byť niekoľko, no medzi tie najčastejšie patria:

 • lôžko sa po extrakcii nevyplnilo krvnou zrazeninou,
 • krvná zrazenina sa vytvorila, no bola vyplavená alebo sa rozpadla (napr. slinami alebo vyplachovaním),
 • pri hnisavom zápale môže byť príčinou aj zalomený koreň ponechaný v lôžku.

V prípade, že bolesť zuba pretrváva, je prudká, vystreľujúca a sprevádza ju aj zvýšená teplota, bezodkladne navštívte svojho stomatológa. V tomto prípade je totiž nevyhnutné ranu vyčistiť,prípadne odstrániť ponechané úlomky zuba alebo kosti a nasadenie antibiotickej liečby.

Je bolesť sánky po vytrhnutí zuba normálna?

Bolesť zuba môže byť sprevádzaná aj bolesťou sánky, ktorá je pri náročnejších extrakciách normálnym javom. V prípade, že je bolesť intenzívna a neustáva ani po 3-5 dňoch, opäť je nevyhnutné kontaktovať ošetrujúceho stomatológa. Len on totiž dokáže zistiť, či nejde o zápal okostice, prípadne o inú komplikáciu, ktorá by si vyžadovala okamžitú liečbu.

Ako možno bolesť utíšiť?

Je veľmi možné, že počas prvých hodín či dní po extrakcii sa bolesti nevyhnete. Existuje však zopár spôsobov, ako ju zmierniť alebo úplne utíšiť. Vyskúšajte napríklad nasledovné:

 • Po odznení účinkov lokálnej anestézie si na líce v mieste zákroku prikladajte studené obklady.
 • Vyhýbajte sa konzumácii tuhých či príliš tvrdých jedál – uprednostnite kašovité jedlá.
 • Nefajčite. Dym z cigarety ranu dráždi a spomaľuje jej hojenie.
 • Vyhýbajte sa konzumácii alkoholu.
 • Na utíšenie bolesti možno použiť dočasne voľne dostupné analgetiká. Pamätajte však, že tabletky proti bolesti zubov sú len dočasnou náplasťou na problém

Objednajte sa

Vyberte si kliniku

Bratislava

02 54 64 74 17
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: 0903 280 280

Vaše údaje