Endodoncia - koreňové kanáliky

Ošetrenie koreňových kanálikov

Zubná dreň je tkanivo nachádzajúce sa vo vnútri zuba a v koreňových kanálikoch. Udržuje zub živý a citlivý. Do zubnej drene kanálikom v zubnom koreni prenikajú drobné cievy a nervy, ktoré sú príčinou citlivosti zubov.

 

Kedy je potrebné endodontické ošetrenie?

Ak sa zubná dreň poškodí, reaguje zápalom a bolestivosťou. Najčastejšie je dreň poškodená zubným kazomZubný nerv, nachádzajúci sa v zubnej dreni, nemá schopnosť obrany a preto pri dlhodobom vplyve toxínov odumiera. Vtedy je potrebné vykonať endodontické ošetrenie - ošetrenie koreňových kanálikov. Ak ani v tomto štádiu nedôjde k zásahu zubára, baktérie sa cez koreňový kanálik začnú šíriť do okolia zuba, poškodia tkanivo kostného lôžka a prostredníctvom krvného riečiska môžu časom negatívne ovplyvniť aj celkový zdravotný stav pacienta. Včasné odstránenie odumretého tkaniva a úspešné ošetrenie koreňových kanálikov zub zachráni, a nie je potrebná jeho extrakcia.

Bezbolestné ošetrenie najmodernejšími prístrojmi

Pacienti majú z endodontického zákroku často strach. Na našej klinike je to však bežne vykonávaný úkon a vďaka najnovším technológiám je bezbolestný. Stomatológ používa moderné technológie na diagnostiku tvaru, hĺbky a na vyčistenie, preliečenie a zaplnenie koreňového kanálika. 

Celé endodontické ošetrenie je snímané pomocou RVG prístroja a prenášané na obrazovku pri zubnom kresle. Týmto spôsobom získava zubár možnosť priamej kontroly, čo samozrejme zvyšuje kvalitu práce. Okrem iného  pri práci používame i špičkové stomatologické mikroskopy. Vnútorný priestor zuba je voľným okom ťažko rozpoznateľný a úspešnosť ošetrenia bez optickej techniky je okolo 80%. Mikroskop nám dáva možnosť dokonalého prehľadu o prostredí a istotu kvalitného ošetrenia aj tak malých miest, akými sú koreňové kanáliky. Iným často používaným nástrojom je apexlokátor - prístroj, ktorým stomatológ hľadá koniec apexu (hrotu) zuba a zisťuje presnú dĺžku koreňového kanálika.  Na záver endodnotického ošetrenia stomatológ využije i prístroj na 3D zaplnenie koreňového kanálika.

 

Priebeh ošetrenia

Diagnostika a konzultácia so stomatológom je jedným z najdôležitejších krokov v procese ošetrenia. Charakter zápalu zubnej drene môže byť rôzny, a preto k diagnostike pristupujeme dôkladne. Vďaka nej navrhneme čo najlepší spôsob liečby vzhľadom na rozsah a bolestivosť zápalu.

Endodontické ošetrenie v našej klinike prebieha v lokálnej anestézii, aby sme eliminovali bolestivosť počas zákroku.

Odstránenie kazu je základom úspešného ošetrenia. Práve kaz je príčinou nahromadených infikovaných mikroorganizmov. V prípade zapálenej zubnej drene do nej kaz často hlboko zasahuje. Vtedy je pred ošetrením kanálikov dôležité odstrániť najprv zubný kaz a následne spriechodňovať a čistiť kanálik.

K vykonaniu úplného endodontického ošetrenia je nutné spriechodniť kanálik. V tejto časti sa infikovaná zubná dreň odstráni a priestor vypláchne dezinfekčnými prostriedkami, ktoré zabezpečia likvidáciu choroboplodných baktérií.

Po spriechodnení, rozšírení a následnej dezinfekcii koreňového kanálika pristupujeme k vypĺňaniuHermetická (vzduchotesná) výplň koreňových kanálikov môže byť vyplnená pastou v podobe tzv. sealeru gutaperče. Pri vypĺňaní koreňových kanálikov je dôležité zaplniť všetky výstupy z koreňového kanálika, aby bola výsledná situácia zabezpečená a naozaj hermetická.

Po dostatočnom ošetrení koreňového kanálika je nutné ošetriť aj korunkovú časť. Ošetrenie sa robí najmä z dôvodu, že je zub veľmi zničený hlbokým zubným kazom. Preto je zub oslabený a navyše sa pri sprístupnení koreňového kanálika odstráni ďalšia časť tvrdých zubných tkanív, čo ešte viac znižuje mechanickú odolnosť zuba. Tým pádom je jednoduchá výplň zuba nevhodná. Prijateľnou alternatívou je aplikácia korunky či onlay

Vyhýbať sa endodontickému zákroku je nebezpečné. Včasné ošetrenie koreňových kanálikov môže zastaviť ďalšie bakteriálne procesy, ktoré by viedli nielen k strate zuba, ale aj k ďalším zdravotným komplikáciám a infekciám.

 

 

Na čo sa nás najčastejšie pýtate?

Akonáhle je diagnostikovaný hlboký kaz, ktorý zasahuje až do drene zuba (v horšom prípade je zubná dreň už odumretá) je potrebné ošetriť koreňové kanáliky. Ošetrenie musí byť vykonané v čo najskôr. Zápal zubnej drene či závesu, ktorý je priamo spätý s nervami a cievami ústiacimi do koreňových kanálikov, býva veľmi bolestivý. Endodontické ošetrenie bráni prenosu infekcie na iné tkanivá. Preto je z hľadiska prevencie a úplného odstránenia vzniknutého zápalu kľúčové.

Po zákroku je zub citlivý na zahryznutie a po odznení anestézie môžu niektorí pacienti pociťovať bolesť. Tá štandardne odznieva do niekoľkých dní. Rýchlou pomocou na utlmenie bolesti sú voľnopredajné analgetiká. V prípade, ak je bolesť pretrvávajúca aj niekoľko dní po zákroku, je vhodné navštíviť ordináciu stomatológa.

Niektorým pacientom sa aj po niekoľkých rokoch stáva, že pociťujú bolesť zuba, ktorý je už po endodontickom ošetrení a teda je necitlivý, mŕtvy. Nejde však o bolesť zuba,  ale o zápal, ktorý sa pod ním vytvoril. K takémuto zápalu dochádza, ak bol zub zle ošetrený a baktérie, ktoré sa do kanálika dostali, naďalej produkujú toxíny do priestoru v kosti. V takomto prípade vám odporúčame čo najskôr vyhľadať pomoc nášho odborníka.

Objednajte sa

Vyberte si kliniku

Bratislava

02 54 64 74 17
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: 0903 280 280

Vaše údaje