Čo je inlay a onlay?

V dobe orientovanej na esteticky príťažlivý vizuál je žiarivo biely úsmev nevyhnutnosťou. Základom takého úsmevu sú zdravé zuby, no tie bohužiaľ nie sú samozrejmosťou. Len veľmi malé množstvo šťastlivcov dostalo do vienka zuby s minimálnou alebo žiadnou kazivosťou.

Našťastie pre tých, ktorým genetika nenadelila, existuje estetická stomatológia, ktorá množstvom svojich procedúr podáva pacientom pomocnú ruku. Jednou z týchto procedúr alebo lepšie povedané riešení, sú práve inlay a onlay zubné výplne. Čo ich charakterizuje a ako fungujú si priblížime v nasledujúcich riadkoch.

1 Kedy pomôžu inlay a onlay zubné výplne?

Inlay a onlay možno zaradiť medzi výplne zuba. Výplne zuba sú tvorené mnohými materiálmi, od keramiky až po kov. Tieto nahrádzajú časti chýbajúcej zubnej korunky s dôrazom na šetrnosť voči ostatným zubným tkanivám. Nie v každom prípade totiž poškodenie zuba treba riešiť celou korunkou. V situáciach tohto charakteru poslúži ako vhodná alternatíva jedna z týchto možností.

2 Inlay

Inlay je zubná výplň, ktorou sa dotvára len menšia časť zuba a spravidla sa zhotovuje mimo ústnej dutiny pacienta. V rukách šikovného stomatológa je práca s inlayom nenáročná, preto je možno zreštaurovať pôvodný tvar zubu jednoduchšie a efektívnejšie, ako je tomu pri klasickej výplni.

Inlaye prichádzajú v škále rôznych materiálov. Medzi najpopulárnejšie sa radia tie keramické, no možno siahnuť aj po kompozitných či kovových.

Nevýhoda inlay výplne

Nevýhodou pri všetkých typoch inlay je medzierka, ktorá vzniká medzi výplňou a zvyškom zuba. Hoci ju na pohľad takmer nevidno, je väčšia ako pri bežnej výplni a tvorí prostredie na zachytávanie baktérií a zvyškov potravy. Tieto faktory môžu v budúcnosti nepriaznivo ovplyvniť tvorbu nových kazov, preto túto metódu možno odporučiť pacientom, ktorí kladú patričný dôraz na svoje zdravie a doprajú si profesionálnu dentálnu hygienu.

3 Onlay

Onlay je na tom podobne ako inlay, narozdiel od neho ale nahrádza väčšiu časť zubu, niekedy aj celú žuvaciu plochu. V stomatologickej ambulancii odborník odoberie odtlačok a zhotoví model pacientovho chrupu, ktorý následne poslúži ako maketa na vytvorenie jeho výplní. Pri ďalšej návšteve, dodržiavajúc zdravotne nezávadný a overený postup, zubár výplň pevne pripevní na miesto a úsmev pacienta je opäť ako nový.

V Schill Dental Clinic sme celý tento proces posunuli na vyšší level. Za pomoci technológie CEREC (Ceramic Reconstruction) stačí pacientom so záujmom o tento druh estetického ošetrenia jedna návšteva. Žiadne otlačky, ani provizórne riešenia zachraňujúce akútny problém. Len jedna injekcia, rýchly zákrok a pacient odchádza s chrupom, ktorý akoby z reklamy na zubnú pastu vypadol.

Objednajte sa

Vyberte si kliniku

Bratislava

02 54 64 74 17
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: 0903 280 280

Vaše údaje