Ako liečiť aftóznu stomatitídu u detí?

Aftózna stomatída síce môže postihnúť aj dospelých, vo väčšine prípadov ňou však trpia deti. V jej počiatočných štádiách je veľmi ľahké zmýliť si ju s angínou, keďže prichádza s vysokými horúčkami, nechuťou do jedla a únavou. Poďme sa preto pozrieť na to, ako ju rozpoznať, liečiť a na čo si pri nej dať pozor.

Aftózna stomatída u detí

Príčinou stomatitídy sú najčastejšie infekcie vírusového pôvodu. Z tohto dôvodu postihuje toto ochorenie najčastejšie deti, ktorých imunita ešte nie je dostatočne vyvinutá. Aj preto prekoná aftóznu stomatitídu až približne 50 % detí do veku 3 rokov.

Problémom je aj to, že deti ešte v tomto veku nemajú vypestované hygienické návyky, a tak si do úst často dávajú rôzne znečistené predmety či napríklad hračky, ktoré im predtým spadli na zem.

Aké sú príznaky aftóznej stomatitídy?

Počas prvých 2-3 dní od nástupu ochorenia môžete u svojho dieťaťa spozorovať príznaky ako vysoké horúčky, nechutenstvo či únavu. Po 3 dňoch sa však pridávajú aj začervenané ďasná či povlak na jazyku. Následne sa v ústach začnú tvoriť bolestivé pľuzgieriky, ktoré však praskajú, a tým sa v ústnej dutine šíria ďalej. Býva ich veľa, najčastejšie sa nachádzajú na vnútornej strane líc, na podnebí, na jazyku či na spodnej pere.

Afty na jazyku u detí ako veľká hrozba

Afty v ústach sú veľmi bolestivými a nepríjemnými v akejkoľvek oblasti ústnej dutiny, no obrovské problémy dokážu narobiť predovšetkým na jazyku. Tu totiž dokážu úplne znemožniť prijímanie nielen potravy, ale aj tekutín.

V tomto prípade je dieťaťu potrebné často núkať aspoň tekutiny, a to buď za pomoci slamky alebo lyžičkou. Pri závažnom priebehu však u detí hrozí dehydratácia a preto je možné, že sa nevyhnete ani hospitalizácii.

Afty u detí a ich liečba

Afty v ústach sú veľmi nepríjemné aj pre dospelých, nieto ešte pre deti. Preto je mimoriadne dôležitá včasná intervencia a čo najskoršie nasadenie účinnej liečby. Tá je väčšinou lokálna, čo znamená, že liečivá sa väčšinou nanášajú priamo na pľuzgieriky. Pri liečbe aftóznej stomatitídy sa však uplatňujú aj výplachy ústnej dutiny harmančekom či repíkom.

Teploty alebo horúčky sa znižujú pomocou antipyretík. Veľmi účinné je aj zvýšenie príjmu vitamínov B (vitamíny B12, B6 a B9) alebo vitamínu C, pričom ideálnymi sú samozrejme voľnopredajné prípravky určené špeciálne pre deti.

Čo sa týka stravy, tá musí byť v priebehu ochorenia nedráždivá, ideálne kašovitá a chladnejšia. Úplne sa vyhýbajte podávaniu kyslých potravín či jedál s príliš výraznou chuťou, ktoré by už aj tak silnú bolesť ešte znásobili.

Môže ísť dieťa s aftami do škôlky?

Afty v ústach sú pri aftóznej stomatitíde vyvolané vírusom Herpes simplex typu 1, ktoré je nákazlivé a prenáša sa dotykom či slinami. Z tohto dôvodu nie je vhodné, aby dieťa prichádzalo do kontaktu so svojimi rovesníkmi, nakoľko menšie deti majú slabšiu imunitu a sú voči tomuto vírusu odolné ešte menej, než dospelí. Afty sa zvyčajne zahoja v priebehu 7-14 dní, počas tejto doby je preto vhodné dieťa nechať doma.

Ako aftóznej stomatitíde predísť?

Aj v prípade tohto ochorenia samozrejme existuje istý súbor preventívnych opatrení, ktorých dodržiavaním môžete vzniku áft predísť. Asi najzásadnejším je vo zvýšenej miere dbať na čistotu hračiek, s ktorými sa dieťa hrá, ako i na čistotu povrchov, kde je, spí, alebo kde sa hrá.

Dôležitým je tiež zabezpečiť, aby dieťa neprichádzalo do kontaktu s nikým, kto má opar alebo afty. Ak stretnutiu predísť nedokážete, zabezpečte aspoň, aby sa dotyčná osoba dieťaťa nedotkla a predovšetkým aby ho nepobozkala.

Pomôcť môže aj to, ak sa zameriate na posilnenie imunity. Urobiť tak môžete napríklad návštevou imunológa, úpravou jedálnička či pravidelným užívaním špeciálnych voľnopredajných prípravkov.

Ošetrenie ozónom

Ošetrenie ozónom je bezbolestivým zákrokom, ktorý môže byť nápomocným aj pri liečbe áft či oparov. Ozón totiž odstraňuje baktérie a mikroorganizmy, čo môže výrazne zmierniť príznaky a rovnako aj skrátiť dobu liečenia. Na toto ošetrenie sa u nás môžete objednať aj pomocou online formulára.

Objednajte sa

Vyberte si kliniku

Bratislava

02 54 64 74 17
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: 0903 280 280

Vaše údaje